Skontaktuj się z nami:

O izotonikach słów kilka

Siłownie i kluby fitness znów powoli zapełniają się po wakacyjnej przerwie. Jeśli Ty też planujesz porządnie wziąć się za treningi i wyciskać z siebie siódme poty, to przeczytaj kilka słów o izotonikach. Dowiedz się, czy naprawdę działają!

Dobre nawodnienie organizmu oraz dowóz łatwo przyswajalnego paliwa to podstawa do tego, aby Twój trening był naprawdę efektywny. Jeśli w najbliższym czasie planujesz znacznie zwiększyć swoją sportową aktywność, to sięgnij po produkty, które pomogą Ci taki stan organizmu uzyskać. Mowa o izotonikach. Jak one działają? Jakie cechy ma dobry izotonik? Czy można samemu zrobić skuteczny napój izotoniczny? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz poniżej!

Jak działają izotoniki?

Napój izotoniczny ma taką samą osmolalność jak płyny ustrojowe (np. krew), co oznacza, że zawiera tyle samo cząsteczek (cukrów i elektrolitów) w 1000 ml. Dzięki temu wchłania się z jelit do krwi równie szybko jak woda albo nawet szybciej, a tym samym bardzo efektywnie nawadnia.

Czy izotniki są lepsze niż woda?

Jeśli intensywny wysiłek trwa krócej niż 1 godzina, to woda o średniej lub wysokiej mineralizacji powinna Ci spokojnie wystarczyć. Ale w przypadku mocnej aktywności, trwającej ponad 1 godzinę, zalecane się napoje izotoniczne. To dlatego, że w skład izotoników wchodzą też łatwo przyswajalne cukry. W czasie długiego i mocnego treningu z mięśni pobierany jest glikogen (zapasowy cukier), więc cukry z napojów izotonicznych stają się niezbędnym paliwem, które umożliwiają Twojej tkance mięśniowej dalszą pracę na wysokich obrotach.

Jakie cechy ma dobry izotonik?

Wybierając izotonik, zwróć uwagę na jego skład. Za dobry napój izotoniczny możesz uznać taki, który:

  • ma osmolalność w przedziale 270-330 mOsm/kg,
  • zawiera od 4 g do 8 g węglowodanów w 100 ml,
  • dostarcza od 460 mg do 1150 mg sodu w 1 litrze,
  • ma od 8 kcal do 35 kcal w 100 ml,
  • wzbogacony jest w witaminy, np. witaminę B6, niacynę, kwas pantotenowy.

Czy izotoniki mają swoje wady?

Niestety tak. Większość izotoników dostępnych na rynku ma w składzie barwniki, sztuczne słodziki, konserwanty i aromaty, czyli substancje, których Twój organizm wcale nie potrzebuje.

Czy można samemu zrobić skuteczny izotonik?

Tak! Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy, że do 1 litra wody wciśniesz sok z 1 cytryny, dodasz 3 łyżki pszczelego miodu i wsypiesz ¼ łyżeczki soli, np. himalajskiej. Gotowe! Domowy izotonik na pewno jest tańszy niż kupny, a przy tym pozbawiony chemicznych dodatków.

Poznałeś już mocne i słabe strony izotoników. Wybierz napój odpowiedni dla siebie, korzystając z powyższych wskazówek, lub robiąc go samodzielnie w domu. Życzymy Ci udanego treningu!