Dziś przygotowaliśmy dla Was wyjątkową rozmowę z Moniką Kletschką — instruktorką pływania, która nie tylko podzieli się swoją pasją do wody, ale także cennymi wskazówkami dla wszystkich, którzy pragną opanować sztukę pływania.
W tym odcinku dowiecie się:
👉 Od czego zacząć naukę pływania?
👉 Czy na basenie można schudnąć?
👉 Jakie są najczęstsze błędy podczas pływania kraulem, żabką i delfinem?
👉 Jak sobie radzić, gdy zaczynamy się topić?
Poznajcie lepiej naszego gościa: Monika Kletschka — razem z mężem Filipem od prawie 18 lat prowadzi Szkołę Pływania SWIM CENTER. Każdego tygodnia pływa z nimi prawie 500 dzieci i dorosłych. Prowadzą zajęcia w dwóch województwach, a ich zespół liczy teraz 11 trenerów. Od ponad roku bardzo intensywnie prowadzą profile na social mediach właśnie po to, aby zachęcać do pływania te osoby, które jeszcze na pływalnie nie dotarły i aby przekonywać je, że pływanie nie jest takie trudne, jak się wydaje, że pływać można się nauczyć w każdym wieku i że umiejętność pływania ratuje życie. Zarówno na ich zajęciach, jak i social mediach stawiamy na fajne relacje z klientami/obserwatorami oraz poczucie humoru!
Spis treści
Jak pływać, aby osiągnąć sukces w basenie?
Pływanie jest jedną z najstarszych i najbardziej wszechstronnych form aktywności fizycznej, która przynosi ogromne korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Odpowiednio prowadzony trening pływacki może pomóc w poprawie kondycji fizycznej, zwiększeniu wydolności organizmu, a także w kształtowaniu sylwetki. Nie bez powodu pływanie jest polecane osobom w każdym wieku, w tym dzieciom, dorosłym i seniorom. To także sport, który może być dostosowany do osób o różnym poziomie zaawansowania, od początkujących po zaawansowanych. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie pływać, aby osiągnąć sukces w basenie, jakie są korzyści zdrowotne płynące z regularnego pływania oraz jakie techniki i style warto opanować, aby czerpać jak najwięcej radości z tej formy aktywności. Poznaj tajniki pływania, które pomogą Ci nie tylko poprawić swoją technikę, ale również w pełni wykorzystać potencjał, jaki niesie ze sobą ten wspaniały sport.
Dlaczego warto pływać?
Pływanie to aktywność, która wspaniale wpływa na całe ciało. Pozwala nie tylko spalić mnóstwo kalorii, ale przede wszystkim – poprawić ogólną kondycję organizmu. Relaksuje, koi, rzeźbi ciało, pozwala zwiększyć wydolność i wytrzymałość. Działa kojąco, uspokajająco, wręcz terapeutycznie i pomaga redukować codzienny stres.
Pływanie a zdrowie
Największą zaletą pływania są zdecydowanie jego aspekty zdrowotne. Regularne wizyty na basenie znacząco poprawiają wydolność układu krwionośnego i oddechowego. Zwiększają pojemność naszych płuc, pozytywnie wpływają na pracę serca. Pływanie wpływa bowiem nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne.
Pływanie a kręgosłup
Pływanie nie bez przyczyny polecane jest osobom, które zmagają się z bólami kręgosłupa. W wodzie, gdzie siła grawitacji jest mniejsza niż na lądzie, pozbywamy się napięć mięśniowych. Wzmacniamy też mięśnie przykręgosłupowe i dajemy ciału odpocząć. Dzięki temu, regularne pływanie może być skutecznym sposobem na łagodzenie dolegliwości bólowych oraz poprawę ogólnej postawy ciała.
Pływanie a sylwetka
Aspekty zdrowotne to nie wszystko. Pływanie rewelacyjnie wpływa również na ciało i nasz wygląd zewnętrzny. Regularne treningi na basenie, szczególnie w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą, pozwolą w szybkim czasie osiągnąć wymarzone rezultaty. Skóra staje się jędrniejsza, mięśnie bardziej wyraziste, a nadmiar tkanki tłuszczowej ulega redukcji.
Nauka pływania
Nauka pływania jest ważnym elementem osiągnięcia sukcesu w basenie. Można ją opanować poprzez ćwiczenia i trening.
Indywidualna nauka pływania dzieci
Pływanie nieprzypadkowo jest polecane nie tylko dorosłym, ale też najmłodszym. Jego terapeutyczny wpływ na cały organizm wspomaga prawidłowy rozwój psycho-fizyczny i motoryczny. Wczesne rozpoczęcie nauki pływania u dzieci pomaga w rozwijaniu koordynacji ruchowej i budowaniu pewności siebie w wodzie.
Nauka pływania dla dorosłych
Nauka pływania jest możliwa w każdym wieku. Wystarczy chęć i systematyczność, aby opanować technikę pływania. Dorośli, którzy nigdy wcześniej nie mieli kontaktu z wodą, mogą również nauczyć się pływać i czerpać z tego wiele korzyści zdrowotnych.
Nauka pływania dla osób niepełnosprawnych
Pływanie jest dostępne również dla osób niepełnosprawnych. Wspomaga rehabilitację i poprawę kondycji fizycznej. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i technikom, osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą korzystać z dobrodziejstw pływania.
Style pływackie
Istnieje kilka stylów pływackich, które możemy wybrać. Każdy z nich ma swoje specyficzne techniki i korzyści.
Pływanie kraulem
Pływanie kraulem jest uznawane za najszybszy styl pływacki. Techniką tą pływają triathloniści, by jak najszybciej dostać się na przeciwległy brzeg.
Technika pływania kraulem
Mały opór wody wynikający z opływowej sylwetki, duży zakres pracy rąk odpowiadający w 70-90% za siłę napędową ruchu w kraulu. Technika w kraulu sprawia, że jest to najszybszy sposób pływania.
Praca rąk w kraulu
W kraulu praca rąk składa się z trzech faz: pociągnięcia, odepchnięcia i powrotu. Ręka zgięta w łokciu wykonuje pociągnięcie w tył, co napędza ciało do przodu.
Praca nóg w kraulu
W kraulu ruch nóg jest naprzemienny i przypomina nieco tzw. pionowe nożyce. Należy go inicjować z bioder i synchronizować z ruchem ramion oraz oddechem.
Nie zapomnij o oddechu
Stanowi jeden z trudniejszych a zarazem najważniejszych elementów pływania kraulem. Można tutaj oddychać na dwa sposoby – co drugi lub trzeci ruch ramion.
Inne style pływackie
Pływanie żabką
Pływanie żabką, czyli stylem klasycznym, to z reguły etap, od którego zaczynamy naukę pływania. Chociaż styl ten nie pozwoli nam osiągać zawrotnych prędkości w basenie i poleca się go raczej do pływania rekreacyjnego niż wyczynowego.
Pływanie grzbietem
Szczególnie przyjemnym stylem pływackim jest kraul na plecach. Ruch rąk jest w tym przypadku zbliżony do klasycznego kraula, ale krążenia ramion wykonujemy w tył, leżąc na plecach.
Pływanie delfinem
Jednym z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej wymagających stylów pływackich jest delfin. Styl zwany zamiennie motylkowym polega na wykonywaniu okrężnych ruchów rąk do przodu i silnych kopnięciach nogami pod powierzchnią wody.
Efekty pływania
Pływanie ma wiele korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej.
Ile kalorii spala pływanie i jak pływać, żeby schudnąć?
Jeśli zaczynasz przygodę z pływaniem dla poprawy wagi i sylwetki, z pewnością interesuje Cię, ile kalorii spala pływanie. Zakłada się, że średnio-intensywny trening pływacki stylem klasycznym trwający godzinę to ok. 250 kcal.
Zalety pływania kraulem
Systematyczne pływanie kraulem niesie za sobą wiele korzyści zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Największe zalety to: spalanie kalorii, utrata wagi, poprawa kondycji fizycznej, redukcja stresu i poprawa samopoczucia.
Aquaterapia
Pływanie jest również wykorzystywane jako element fizjoterapii. Wspomaga rehabilitację i poprawę kondycji fizycznej. Terapia w wodzie może być niezwykle skuteczna w leczeniu różnych schorzeń, takich jak artretyzm, urazy mięśni i stawów oraz przewlekłe bóle pleców.
Podsumowanie
Pływanie to wszechstronna i niezwykle korzystna aktywność fizyczna. Niezależnie od wieku, kondycji fizycznej czy poziomu umiejętności, każdy może czerpać z niego korzyści zdrowotne i estetyczne. Regularne wizyty na basenie mogą znacząco poprawić jakość życia, zwiększyć wydolność organizmu, zredukować stres oraz poprawić wygląd sylwetki. Niezależnie od wybranego stylu pływackiego, najważniejsze jest, aby cieszyć się tym, co daje woda i konsekwentnie dążyć do swoich celów.
Podsumowanie odcinka
Gość:
Monika Kletschka — razem z mężem Filipem od prawie 18 lat prowadzi Szkołę Pływania SWIM CENTER.
Pomelo Health Podcast Podcast stworzony przez catering dietetyczny Pomelo. Jeśli uważasz, że zdrowie to wypadkowa Twoich możliwości. Jesteś pod dobrym adresem. To podcast dla aktywnych oraz ambitnych osób, a poruszamy w nim tematy nie tylko związane z dietą, ale również sportem czy zdrowiem psychicznym. Zapraszamy jako firma, która od wielu lat wpływa na lepsze nawyki żywieniowe swoich klientów.
Strona podcastu: https://pomelo.com.pl/podcast
Prowadząca podcast: Emilia Łosiewicz