Zdrowe słodycze, czyli czym zastąpić czekoladę?

Sezon jesienno-zimowy nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie. U wielu z nas sprawia, że apetyt na słodycze znacznie wzrasta. Są one szybką, smaczną, łatwo dostępną i niedrogą metodą poprawy nastroju, ponieważ produkcja endorfin przebiega najsprawniej przy podwyższonym poziomie cukru. Dzięki nim łatwiej nam przetrwać długie i chłodne wieczory. Jednak z drugiej strony dobrze wiemy, że kupne słodycze oprócz wymienionych zalet, mają też swoje wady, m.in.:

 1. 1. są to PUSTE KALORIE

Oznacza to, że wraz ze słodyczami dostarczamy sobie dużo energii (pochodzącej głównie z cukrów prostych i przetworzonych tłuszczów), ale niewiele składników odżywczych, czyli m.in. białka, witamin czy minerałów.

 1. 2. sprzyjają NIEDOBOROM POKARMOWYM

Za duża ilość słodyczy zaburza procesy wchłaniania wielu witamin i minerałów ( np. witamin z grupy B, chromu, magnezu, cynku, wapnia, fosforu) z jelit do krwi. To prowadzi do ich niedoborów. Jeśli stale czujesz zmęczenie, masz kłopoty z koncentracją i trudności z zasypianiem, spada twoja kondycja fizyczna – winowajcą mogą być właśnie słodycze!

 1. 3. ZANIECZYSZCZAJĄ organizm

Głównie przez to, że większość z nich dostarcza szkodliwych tłuszczów trans. To przetworzone tłuszcze roślinne, które usztywniają błony naszych komórek. Nie mogą one sprawnie  usuwać na zewnątrz toksycznych produktów przemiany materii, co prowadzi do zaburzeń ich całego metabolizm.

 1. 4. powodują BÓLE BRZUCHA

Duża dawka cukru obecnego w słodyczach osłabia twoje jelita. Zmienia się skład bakterii naturalnie żyjących w przewodzie pokarmowym. Efektem mogą być kłopoty z zaparciami, osłabiona odporność, czy skłonność do alergii.

Dieta Pomelo nie włącza do swoich diet gotowych słodyczy, ale potrafi dobrze zaspokoić potrzeby swoich klientów na „małe co nieco”. W naszej diecie pudełkowej pojawiają się słodkie owsianki, owocowe sałatki i koktajle oraz zdrowe ciasta (np. ciasto marchewkowe – ukochany deser większości naszych klientów!).

A w jaki sposób możesz samodzielnie zrobić słodkie danie, które wyjdzie ci na zdrowie? Oto pomysły dietetyka cateringu Pomelo:

 • zrób domowy krem czekoladowy. Są na niego co najmniej 3 sposoby (wymienione składniki wystarczy zmiksować na gładką masę):
 1. 1 banan + 1 awokado + 1 łyżka naturalnego kakao
 2. 1 szklanka powideł śliwkowych (najlepiej domowych, niedosładzanych) + 1 łyżka kakao
 3. 2 szklanki namoczonych daktyli + ½ łyżeczki cynamonu + 1 łyżka kakao.
 • włączaj do diety owocowe musy z dodatkami, np.
 1. ½ szklanki mleka + ½ banana + 1 szklanka mrożonych (w sezonie świeżych) truskawek lub malin + 2 łyżki wiórków kokosowych + ½ łyżeczki pszczelego miodu,
 2. 1 gruszka + 1 mały jogurt naturalny + cynamon do smaku + 3 łyżeczki dżemu porzeczkowego niskosłodzonego,
 3. 1 jabłko + ½ szklanki mleka + cynamon do smaku + 2 łyżki płatków owsianych.
 • jedz bakalie, czyli suszone owoce oraz orzechy. Są one kaloryczne, ale na pewno nie są to puste kalorie!

Połączenia, które smakują wyśmienicie to:

 • niesolone orzeszki ziemne + rodzynki;
 • suszone morele + orzechy włoskie;
 • orzechy laskowe + suszona śliwka;
 • migdały + suszona żurawina.