Dieta keto, zwana tez ketogenną jest z każdym rokiem coraz bardziej popularna. Dzieję się tak dlatego, że jak zauważają jej zwolennicy, przy jej stosowaniu bardzo szybko można stracić na wadzę. Istnieją jednak również przeciwnicy diety keto jak i przeciwwskazania do jej stosowania. Poniżej główne zasady diety ketogenicznej.
Spis treści
Główne założenia diety keto
Założenia diety keto są bardzo proste. Opierają się o spożywanie w większości tłuszczów, w mniejszym stopniu białek i praktycznie całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu węglowodanów. Mogłoby się wydawać, że spożywanie samych tłuszczów będzie dla nas szkodliwe, jednak wcale tak nie jest. Przy spożywaniu nieprzetworzonych tłuszczów wysokiej jakości, dieta keto może być jak najbardziej dobrym rozwiązaniem.
Zasady diety keto opierają się o poniższy rozdział makroskładników w diecie:
- 75% tłuszcze
- 20% białko
- 5% węglowodany
Dieta keto powoduje stopniowe wyczerpywanie glukozy w naszym organizmie. W rezultacie w celu uzyskania energii zaczyna rozkładać tłuszcz, a wątroba zaczyna produkcję ketonów. Taki stan nazywamy ketozą i to on odpowiada między innymi za popularność tego sposobu odżywania. Ciała ketonowe dają nam paliwo, a człowiek w stanie ketozy czuje się naprawdę bardzo dobrze.
Zalety diety keto
Główną zaletą diety keto jest oczywiście bardzo mała podaż cukrów, które w większej ilości mogą powodować przybieranie na wadzę. Wyeliminowanie węglowodanów również ma bardzo dużo prozdrowotnych korzyści. Na diecie keto spożywa się produkty nieprzetworzone, a zaleca się unikania tłuszczy trans.
Efektem diety keto nie jest tylko utrata wagi. Od bardzo dawna dietą keto leczy się padaczkę. Badania wskazują, że ma świetne właściwości w chorobach neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer, Parkinsona ale nawet w schizofrenii.
Dieta keto obniża również poziom cukru we krwi, jest stosowana przy leczeniu cukrzycy, insulinooporności czy chorób miażdżycowych. W badaniach na bardzo wczesnym etapie zauważono również bardzo dobre skutki w leczeniu nowotworów.
Sprawdź także: Dieta ketogenna przepisy na tydzień
Wady diety keto
Dieta ketogeniczna, jak każda inna nie jest dla wszystkich. Początkowa utrata wagi może być motywująca, jednak po kilku miesiącach stosowania, mogą pojawić się skutki uboczne. Warto dlatego taką dietę stosować pod nadzorem lekarza lub dietetyka.
Do skutków ubocznych diety keto należą problemy z trawieniem, ciągła chęć na słodycze, spadek energii, gorsze samopoczucie. Warto również uważać z deserami keto, które są bardzo smaczne i w których można się zatracić. Ponieważ są w większości zrobione z tłuszczów (nawet te robione w domu) zawierają bardzo dużo kalorii i z czasem spadek wagi, który uzyskaliśmy będąc na tej diecie zaczyna znikać.
Należy również uważać na zwiększenie stężenia kwasu moczanowego oraz rozwój kamicy moczanowej. Dlatego właśnie powinno się wykonywać okresowa badania i jeśli tylko zaczynamy się gorzej czuć będąc na diecie keto, udać się do lekarza.
Dla kogo dieta keto
Dieta ketogeniczna jest świetnym rozwiązaniem dla osób które mają problemy z gospodarką cukrową w organizmie w tym dla osób chorych na insulinooporoność. Jak wyżej może leczyć choroby neurodegeneracyjne, padaczkę oraz zahamowywać rozwój nowotworów.
Dieta keto pozwala bardzo szybo stracić na wadzę, jednak jeśli mamy problemy z powstrzymaniem się od jedzenia słodyczy może nam być bardzo ciężko przestrzegać jej zasad. Dla osób które uwielbiają pieczywo, pizze oraz makarony, również może nie być to najlepszym pomysłem.
Może Cię zainteresować: Catering pudełkowy: czy warto? Ile można schudnąć?
Przeciwwskazania diety keto
Największym przeciwskazaniem do stosowania diety ketogenicznej jest choroba nerek, wątroby oraz trzustki. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu diety keto należy najlepiej skontaktować się z dietetykiem lub lekarzem, który zleci odpowiednie badania. Obciążenie organizmu w przypadku kiedy mamy wspomniane problemy może skończyć się wylądowaniem w szpitalu bardzo złym stanem zdrowia. Jeśli nic Ci nie dolega i jesteś zdrowy oraz nie zażywasz żadnych leków możesz rozważyć dietę ketogeniczną. Jeśli jest inaczej udaj się do lekarza lub dietetyka który wykona wywiad.
Dieta keto – przykładowy jadłospis
Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis diety keto, który znajdziecie w cateringu Pomelo. W naszym cateringu dieta keto jest trochę w lżejszej formie, ponieważ zawartość węglowodanów waha się pomiędzy 5 a 10 procentami każdego dnia. Stąd też jest bezpieczniejsza dla większej ilości osób. Poniżej przykładowy jadłospis diety keto.
PONIEDZIAŁEK – przykładowy jadłospis diety keto
Śniadanie Keto placuszki z makiem
II śniadanie Krakersy serowe z dipem i warzywami
Obiad Filet z piersi kurczaka z farszem pieczarkowym i puree z kalafiora
Podwieczorek Sałatka z mozarellą i pesto
Kolacja Zupa meksykańska z wołowiną
WTOREK – przykładowy jadłospis diety keto
Śniadanie Serek wiejski ze szczypiorkiem i keto ‘chmurką’
II śniadanie Pudding chia z migdałami
Obiad Pieczona kaczka po tajsku z makaronem konjac
Podwieczorek Rollsy z pastą rybną
Kolacja Sałatka z wędzonym kurczakiem i chipsami z boczku
ŚRODA – przykładowy jadłospis diety keto
Śniadanie Pietruszkowa pasta jajeczna z ogórkiem kiszonym
II śniadanie Rolada serowa z mięsem mielonym
Obiad Indyk pieczony na fasolce szparagowej z sezamem
Podwieczorek Ciasto Bounty
Kolacja
CZWARTEK -przykładowy jadłospis diety keto
Śniadanie Sałatka śniadaniowa z serkiem kozim i boczkiem
II śniadanie Chałwa orzechowa
Obiad Burger drobiowy z surówką i frytkami z selera
Podwieczorek Wytrawne serowe kuleczki z nasionami
Kolacja Carbonara na cukinii
PIĄTEK
Śniadanie Twarożek cynamonowy z masłem orzechowym i kantalupą
II śniadanie Pasta tuńczykowa z warzywami
Obiad Tagliatelle z marchewki z pulpetami z dorsza w sosie porowym
Podwieczorek Sałatka grecka
Kolacja Leczo warzywne z kiełbasą i boczkiem
SOBOTA
Śniadanie Jajecznica z warzywami
II śniadanie Budyń migdałowy
Obiad Kurczak w sosie alfredo z zoodles
Podwieczorek Krem z pomidorów z mascarpone
Kolacja Placki z kiszonej kapusty z kwaśną śmietaną i boczkiem z kokosa
NIEDZIELA
Śniadanie Ziołowa frittata z papryką i ricottą
II śniadanie Keto serniczek
Obiad Schab w sosie śmietanowo-serowym ze smażoną cukinią z pieczarkami
Podwieczorek Guacamole z mixem warzyw
Kolacja Kurczak tikka masala