Skontaktuj się z nami:

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Masz już swoją listę celów na nowy rok? Chcesz zacząć wprowadzać ją w życie, ale gdzieś w środku martwisz się, że nie starczy Ci zapału, aby dociągnąć plany do końca? Bądź spokojny! Z naszymi wskazówkami utrzymasz motywację aż do osiągnięcia swoich celów!

Nowy rok to dla wielu z nas okazja do tego, aby znów wziąć się za coś, co w natłoku zadań i obowiązków zaniedbaliśmy. Dla jednych jest to dieta, dla drugich nauka języka obcego, a dla innych regularne uprawianie sportu. Bez względu na to, jakie cele obrałeś sobie na ten rok mamy kilka wskazówek, dzięki którym będzie Ci łatwiej wytrwać w swoich postanowieniach. Nie da się ukryć, że często już pod koniec stycznia łapiemy zadyszkę w realizacji planów, które snuliśmy na ten rok… Ale tym razem może być inaczej! Oto sposoby na długofalową mobilizację!

1. ZNAJDŹ KOMPANA

Chyba nic nie motywuje bardziej, niż druga osoba z podobnym celem! Oczywiście musi być to życzliwa Ci osoba, która będzie Cię wspierać i kibicować, a nie rzucać kłody pod nogi. Zastanów się, kto spośród Twoich bliskich lub znajomych mógłby być Twoim towarzyszem w drodze do celu i osiągnijcie go razem!

2.ZAPISZ TO

Lista Twoich celów jest zapisana tylko w Twojej głowie, czy również na papierze? Koniecznie zapisz sobie w notesie lub kalendarzu, jakie masz plany na nowy rok. Jeden najważniejszy cel, np. „RUSZAJ SIĘ!” wypisz na dużej kartce i powieś w widocznym dla Ciebie miejscu. Możesz też umieścić go na tapecie telefonu i komputera. Grunt, abyś często go widział, abyś nie zapomniał, co sobie obiecałeś!

3. RUSZ WYOBRAŹNIĘ

Wyobraź sobie, co będziesz czuć, kiedy już osiągniesz swój cel. Jeśli jest nim schudnięcie paru kilogramów, to oczami wyobraźni zobacz siebie np. w pięknej, dopasowanej sukience. Dzięki wyobraźni możesz już teraz poczuć smak satysfakcji, zadowolenia, dumy z samego siebie. Dla wielu działa to bardzo mobilizująco, bo chcą ten smak poczuć naprawdę, a nie tylko w marzeniach!

4. POPROŚ EKSPERTA

Do realizacji pewnych celów tracisz zapał, bo nie wiesz jak się za nie dobrze zabrać. Starasz się działać po swojemu, a przez to efekty nie są zadowalające. To rodzi frustrację i niechęć do dalszych działań. Dlatego pomyśl, które cele warto zrealizować ze specjalistą od danej dziedziny. Próbujesz schudnąć, ale po kilku tygodniach nie ma rezultatu? Skorzystaj z pomocy cateringu dietetycznego lub dietetyka. Nie jesteś dobrym samoukiem w językach obcych? Zapisz się na lekcje do lektora! 

5. WYLUZUJ

A teraz zastanów się, czy nie włożyłeś na swoje barki zbyt wielu zadań? Chcesz schudnąć, ruszać się 5 razy w tygodniu, codziennie uczyć się języka hiszpańskiego, czytać parę książek w miesiącu, zrobić kilka kursów w ciągu tego roku (z fotografii, szydełkowania, rysowania)… To dobrze, że chcesz się rozwijać! Ale nadmiar planów i próba realizacji ich wszystkich na raz może Cię przytłoczyć. W efekcie po paru tygodniach będziesz tak zmęczony natłokiem zajęć, że będziesz chciał rzucić wszystko w kąt! Eksperci od zarządzania czasem radzą, aby obrać sobie 3 główne cele i na nich skoncentrować swoje siły.

Utrzymanie motywacji na długi czas nie musi być kłopotliwe. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do realizacji swoich celów. Jeśli któraś z powyższych wskazówek jest dla Ciebie inspirująca, koniecznie daj nam znać! Powodzenia!